Wigierski Park Narodowy
to bardzo malowniczy zakątek w północnej części Puszczy Augustowskiej.
Co w nim zachwyca?
Rozliczne jeziora, wśród których króluje to największe, którego tafla wodna przypomina literę "S", a miejscowi nazywają go Jeziorem Siedmiu Mil, czyli jezioro Wigry z licznymi zatokami, bindugami, piękną linią brzegową, czystą wodą i wyspami: Ordów, Ostrów, Krowa czy Kamień. Wokół niego wiele mniejszych malowniczych jezior, m.in.: Czarne, Mulaczysko Krusznik, Długie, Muliczne, Okrągłe, Białe. To także miejscowość Wigry ze słynnym zespołem poklasztornym kamedułów na półwyspie wcinającym się głęboko w jezioro. Również jakże piękna, a zarazem niesforna rzeka Czarna Hańcza - malowniczy szlak kajakowy.
Wigierski Park Narodowy jest bardzo dobrze oznakowany - szlaki piesze i rowerowe, ścieżki dydaktyczne - dzięki czemu łatwo go przemierzać. Jest tak piękny, że można po nim wędrować wiele razy i nigdy nie będziemy mieli dość. Możliwości wędrówek jest wiele. Oprócz tych znakowanych, można wybrać zawsze własny wariant. Do tego potrzebna jest tylko mapa i dobry turystyczny przewodnik. Malowniczość pejzażu mamy zagwarantowaną, bogactwo przyrody również, piękno jezior, lasy, historyczną przeszłość i, co jest też ważne - gościnność mieszkańców.
Zatem, gdzie warto się zatrzymać, by podziwiać piękno, jakże urokliwego miejsca na mapie Polski? Proponujemy zacząć od miejscowości Bryzgiel - wsi letniskowej, która jest pięknie położona na południowym brzegu Wigier.
Miejscowi mówią, że to przywilej mieszkać w Bryzglu z widokiem na malownicze wyspy Ordów (o sierpowym kształcie) i Ostrów ("postrzępiona", jedna z większych w kraju; jeszcze w latach siedemdziesiątych uprawiano na niej ziemię i wypasano bydło), w bezpośredniej bliskości jeziora i w sąsiedztwie lasów Puszczy Augustowskiej. Stąd można wyprawiać się na wycieczki piesze bądź rowerowe znakowanymi szlakami (trasami) dookoła Wigier, wokół jezior okalających Wigry i dalej. Można też odbyć wędrówkę szlakami kajakowymi - po Wigrach czy Czarnej Hańczy aż do Kanału Augustowskiego. Mają one wiele uroku - widok "z wody" na lesiste i pagórkowate brzegi jeziora Wigry jest niepowtarzalny.
Można powiedzieć, że Bryzgiel leży wysoko nad Wigrami. Stąd nad wody jeziora schodzi się stromym brzegiem. Ale krajobraz jest urzekający, z gwarancją, że każdy, kto choćby raz tutaj przyjedzie, zostanie przyjacielem tej ziemi na długo.
W Wigierskim Parku Narodowym miejsc ciekawych do zwiedzania nie brakuje. Każda miejscowość skrywa jakąś historię, także służy gościną i kwaterą z pełnym wyżywieniem z daniami regionalnymi (np. babka ziemniaczana, kartacze, chłodnik, ryby - sieja i sielawa, naleśniki). Do tego malowniczy krajobraz, cisza, latem piękno roziskrzonego słońca, śpiew ptaków, szum wiatru, przydrożne kapliczki i krzyże, domki z gankami, a dla szczęśliwców jeszcze widok bobra.